banner
banner
banner

TÜİK VERİLERİ AÇIKLADI EN ÇOK NEYE PARA HARCADIK?

TÜİK’in 2023 Hanehalkı Bütçe Araştırması sonuçları açıklandı. Hanehalklarının yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 23,9 ile konut ve kira harcamaları aldı. Toplam tüketim harcamalarında en düşük payı ise yüzde..

TÜİK VERİLERİ AÇIKLADI EN ÇOK NEYE PARA HARCADIK?
Yayınlanma: Güncelleme: 26 views

TÜİK’in 2023 Hanehalkı Bütçe Araştırması sonuçları açıklandı. Hanehalklarının yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 23,9 ile konut ve kira harcamaları aldı. Toplam tüketim harcamalarında en düşük payı ise yüzde 0,8 ile sigorta ve finansal hizmetler aldı.

TÜİK’in Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2023 yılı sonuçlarına göre; hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek ve en düşük payı alan gruplar belli oldu.

EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK PAYI ALAN HARCAMA GRUPLARI

Tüketim amaçlı yapılan harcamalar içinde ilk sırayı yüzde 23,9 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı yüzde 21,9 ile ulaştırma harcamaları, üçüncü sırayı ise yüzde 20,6 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları aldı.

Toplam tüketim harcamalarında en düşük payı alan harcama türleri ise yüzde 0,8 ile sigorta ve finansal hizmetler, yüzde 1 ile eğitim hizmetleri ve yüzde 1,9 ile eğlence, spor ve kültür harcamaları oldu.

Aylık ortalama tüketim harcaması hanehalkı başına 24 bin 383 TL ve fert başına 12 bin 521 TL olarak tahmin edildi.

YÜKSEK VE DÜŞÜK GELİRLİLERİN HARCAMA ORANLARI

En düşük gelir grubunda yer alan hanehalkları, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 36,6, konut ve kira harcamalarına yüzde 29,2, ulaştırma harcamalarına yüzde 8,8 ve mobilya ve ev eşyası harcamalarına yüzde 5,4 pay ayırdı.

En yüksek gelir grubunda yer alan hanehalkları ise, ulaştırma harcamalarına yüzde 28,3, konut ve kira harcamalarına yüzde 21, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 14,5 ve lokantalar ve konaklama hizmetleri harcamalarına yüzde 6,9 pay ayırdı.

banner

İLK YORUMU SİZ YAZIN

banner

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.