banner
banner
banner

SEMPOZYUMDA MERAK UYANDIRACAK BİLGİLER PAYLAŞILDI!

Düzce Belediyesi tarafından “Konuralp Diyarı Düzce’nin 700. Yılı Anısına” düzenlenen ‘Düzce Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu’ tamamlandı. İki oturum halinde gerçekleştirilen sempozyumda akademisyenler tarafından Konuralp özelinde Düzce’nin geçmişine yönelik birbirinden..

SEMPOZYUMDA MERAK UYANDIRACAK BİLGİLER PAYLAŞILDI!
Yayınlanma: Güncelleme: 117 views

Düzce Belediyesi tarafından “Konuralp Diyarı Düzce’nin 700. Yılı Anısına” düzenlenen ‘Düzce Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu’ tamamlandı. İki oturum halinde gerçekleştirilen sempozyumda akademisyenler tarafından Konuralp özelinde Düzce’nin geçmişine yönelik birbirinden ilgi çekici bilgiler aktarıldı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün Düzce’nin her açıdan marka şehir olması noktasında ortaya koyduğu vizyoner bakış açısının tezahürü olan çalışmaların başında gelen kültürel etkinliklerden biri daha başarılı şekilde tamamlandı.

Prof.Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde Başkan Dr. Faruk Özlü’nün ev sahipliğinde konusunda uzman akademisyenlerin sunumlarıyla katılımcıları aydınlattığı sempozyumun ilk oturumunda Konuralp’in tarihsel gelişiminin yanı sıra kültür ve sanatsal açıdan bugüne gelişimine yönelik bilgilendirmede bulunuldu.

 

ROMANLARDA KONURALP VE ETNİK TOPLULUKLARIN NÜFUS DEĞİŞİMİNE ETKİLERİ
Öğleden sonra gerçekleştirilen sempozyumun ikinci oturumunda İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Ramazan Topdemir, ‘Konur Alp ve Osman Bey’ konusunda tarihi romanlardaki anlatımları örnekleriyle anlatırken, Araştırmacı-Yazar Nejat Özsoy ise Düzce’de bulunan etnik ve kültürel toplulukların Düzce’nin nüfus değişimine olan etkilerine yönelik yaptığı çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

ESKİÇAĞ’DA KONURALP’TE GÜNLÜK YAŞAM
Düzce Üniversitesi’nden Dr. Onur Sadık Karakuş, ‘Unutulmuş Bir Roma Kenti Eskiçağ’dan Konuralp Çevresinde Ekonomik ve Günlük Yaşam’ başlığı altında görsel sunum gerçekleştirerek, dönemin şartlarına dair bulgu ve bilgileri paylaşırken, günümüze dair değerlendirmelerini de aktardı.

KONURALP PİRİNCİ
Düzce Valisi Selçuk Aslan’ın da Başkan Dr. Faruk Özlü ile birlikte son sürecini takip ettiği sempozyumun son konuşmacısı olarak kürsüye çıkan Düzce Üniversitesi’nden Dr. Sibel Küçükkülahlı ise sunumunda, yüzyıllardır ekilen ve lezzeti ile Osmanlı Saray mutfağının da vazgeçilmezi olan tarihi Konuralp Pirincinin Düzce için değerinden bahsetti.

Sempozyum, araştırmalarını ve elde edilen bilgi ve bulguları katılımcılara aktaran akademisyenlere belge ve hediye takdiminin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

banner

İLK YORUMU SİZ YAZIN

banner
İmage To Text Windows 11 Key

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.